«Արմավիա»-ն Ռուսաստանին պարտք է 54 մլն ռուբլի 03/29/2013   22:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ազգային փոխադրող «Արմավիա»-ն ռուսաստանյան ընկերություններին և գերատեսչություններին 54,2 մլն ռուբլու չափով ժամկետանց պարտքեր ունի: «Lenta.ru»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասված է Ռոսավիացիայի մամլո հարղորդագրության մեջ:
Գումարի մեծ մասը` 44,3 մլն ռուբլին, ավիաընկերությունը պարտք է «Վնուկովո», 1 մլն ռուբլի` «Սոչի» և «Կրասնոդար» օդանավակայաններին:
Բացի այդ, «Արմավիա»-ն 2013թ.-ի հունվար ամսվա ընթացքում ավիանավիգացիոն սպասարկման համար Ռոսավիացիային պարտք է 288 հազար ԱՄՆ դոլար կամ ավելի քան 8,9 մլն ռուբլի:
Ռուսաստանյան աղբյուրը նշում է, որ մարտի 29-ին «Արմավիա»-ն տարածել է թռիչքները դադարեցնելու և սնանկության գործընթաց սկսելու մասին հայտարարություն:
Նշվում է նաև, որ «Արմավիա»-ի սեփականատեր Միխայիլ Բաղդասարովը դեռևս մեկ տարի առաջ հայտարարել էր հնարավոր սնանկության մասին: Ավիաընկերությունում ֆինանսական դժվարությունները պայմանավորում էին «Զվարթնոց» օդանավակայանում սպասարկման բարձր սակագներով: Նախորդ տարվա սեպտեմբերին ԶԼՄ-ները տեղեկացրին Բաղդասարովի` ընկերությունը վաճառելու մտադրության մասին:

“Армавиа” задолжала России 54 млн рублей 03/30/2013   09:25  |  Лента новостей
У армянского национального авиаперевозчика "Армавиа" есть просроченная задолженность перед российскими компаниями и ведомствами в размере 54,2 миллиона рублей. Как сообщает «Lenta.ru», об этом говорится в пресс-релизе Росавиации.
Больше всего 44,3 миллиона рублей — авиакомпания задолжала аэропорту "Внуково". Еще миллион рублей перевозчик должен выплатить аэропортам "Сочи" и "Краснодар". Кроме того, у "Армавиа" имеется задолженность перед Росавиацией за аэронавигационное обслуживание в январе 2013 года в размере 288 тысяч долларов (более 8,9 миллиона рублей).
29 марта "Армавиа" распространила заявление о прекращении полетов и намерении начать процедуру банкротства. “На данный момент ситуация такова, что работать больше невозможно”, — говорится в сообщении без уточнения подробностей.
В сообщении также отмечается, что владелец "Армавиа" Михаил Багдасаров заявлял о возможном банкротстве перевозчика еще год назад. В авиакомпании объясняли финансовые трудности высокими тарифами на обслуживание в базовом аэропорту "Звартноц". В сентябре СМИ сообщили о намерении Багдасарова продать авиакомпанию.